Biographical entry: Fraser, Malcolm (1930 - )

Companion of the Order of Australia (AC), Member of the Order of Companions of Honour (CH), Grand Companion of the Order of Logohu (GCL), Privy Counsellor (PC)

Born
21 May 1930
Melbourne, Victoria, Australia
Occupation
Politician and Prime Minister

Summary

Malcolm Fraser was leader of the Liberal Party of Australia from March 1975 to May 1983. He was sworn in as caretaker Prime Minister as a result of the Whitlam dismissal in November 1975; secured the role in Federal elections held the following month; and served three terms as Prime Minister before losing government at the 1983 Federal elections. He resigned from Parliament soon after the defeat.

Related entries

Related Organisations

Related Events