Biographical entry: Snedden, Billy Mackie (1926 - 1987)

Knight Commander of the Order of St Michael and St George (KCMG), Queen's Counsel (QC)

Born
31 December 1926
Perth, Western Australia, Australia
Died
27 June 1987
Sydney, New South Wales, Australia
Occupation
Politician

Summary

Billy Snedden was leader of the Liberal Party of Australia from December 1972 to March 1975.

Related entries

Related Organisations

Related Events